Jo Fraser
2009.03.31. 19:37
Eszméletlen jól éreztük magunkat a szemináriumon. Jo személyisége lenyűgöző. A saját bevallása szerint is szarkasztikus. Számomra nagyon vicces, jó tanár és tréner, akit élvezet hallgatni.
A híres Jo-zónán én teljesen ledöbbentem. A kutya alapozását palánkon kezdi és a folyamat kezdetén egyáltalán nem törődik vele, hogy ugrik e kutya, csak az számít, hogy a tréner bárhol áll a kutya a lehető leggyorsabban felszaladjon és ne törődjön vele. Labdával befolyásolja valamelyest a mozgását. A labdát először dobja később a palánk tövébe teszi azt.
Ha ez stabil jön be a képbe a segéd, aki először szemből, később oldalról fogja meg a kutyát.
Ez kb szakasztott ellenkezője annak, amit általában a 2o2o-ról hallunk. Hisz ott nincs akadályon való futkorászás, amíg a kutya nem érti a pozíciót. Jo meg először magabiztosságot ad a kutyának „fun&fast” majd felépíti a tökéletes pozíciót. Végül is egészen logikus.. Honnan lenne sebessége a kutyának, ha soha nem alapoztuk ezt meg?
Jo szerint az agility trükkök sorozata. Nem igazán vannak nehezebb vagy könnyebbek, esetleg vannak a kutya számára elkedvetlenítőek vagy olyanok melyeket szívesebben csinál. Ezért a kölyök képzésénél azt várja el a kutyától, amit majd felnőtt korban is elvár, nem tesz különbséget.
Az utolsó dolgok közé tartozik a szlalom és a hinta. Az utóbbit csak a versenyzés előtt közvetlenül kezdi tanítani. Hisz miért tanítana olyat a kutyának, ami kedvét szegheti?
És néhány egyéb nézőpont:
Barb:
"Jo szerint a kutya egyenes vonalakat lát a pályából, tehát amerre áll a feje, arrafelé megy
és a kutya feje arrafelé áll, amerre felé a te fejed, törzsed lábad áll.
ezért ha a pálya úgy adja, akkor akár 2-3 akadályon keresztül nem is ad neki semmi egyéb testjelet (főleg kézjelre gondolok) csak az irányt adja meg, hogy arra felé néz, amerre futnia kell a párosnak, és csak töréseknél, fordulóknál használja a kezét, hogy megmutassa a kutyának, hogy merrefelé kell menni. és csak annak az akadálynak a nevét mondja, amelyik a kutya számára ezen a képzeletbeli egyenes végén még mindig látható.ő is használ egy vezényszót a szűk fordulóra, ami "round" néven fut nála, de emellett konkrét testjelet is használ, ami kimondottan a fordulókra van kifejlesztve.
iszonyatosan jól felépített kifejlesztett képzési koncepciója van a kutya handling-jének megalapozására és lépcsőzetes felépítésére.
szerinte az agility iszonyatosan monoton tanítási folyamat, mert "ismétlés, ismétlés, ismétlés" hogy jól rögzüljön a kutyában, hogy a felvezető mely mozdulata/testtartása/hangjele milyen irányt/irányváltást/akadály teljesítését kívánja meg a kutyától. (bár szerintem ez igazán jól a nagyon jól motivált, és épp emiatt nem letörő kutyáknál alkalmazható)"
Viki:
" Ugye először szemből kapja el a segítő a kutyát a palánkról lejövet, majd amikor az már stabil, oldalról fogja meg. Azért fontos a segítő, hogy közben a handler bárhol lehessen és a kutya azt szokja meg, h önállóan hajtja végre a feladatot - függetlenül a gazda helyzetétől. Amikor benne áll/ül/fekszik a kutya (meghagyja a kutyának a választást, h eldöntse neki mi a kényelmes) a segítő is megdícséri, valamint a gazda is, aki a simi után visszamegy oda ahonnan jött és onnan mindenféle testjel nélkül feloldja a megállást és küldi a labdáért.
Aztán fokozatosan - egyszer ott van, egyszer nincs - kiveszi a folyamatból a segítőt. Amikor a kutya már érti, hogy mi a feladat - vagyis a megállást.
A lényege és amiben Jo hisz, hogy mivel előtte 6-8 hónapig csak azt alapozta, h a kutya imádjon az akadályon lenni és ott full sebességgel mozogjon, így a megállás egy feladat lesz csak amit ezen a nagyszerű akadályon megcsinál. Így miután teljesen leesik a kutyának a feladat lényege, ugyanazt a rögzült mozgást fogja produkálni - vagyis a max. sebességet - mint amit az elején tanult"
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.